Kot vlagatelj – ali veste, kako ostati varen pri trgovanju z delnicami?

Vlaganje na Ljubljanski borzi je eden najbolj zanimivih načinov vlaganja v Sloveniji. Je tudi zelo priročna možnost, saj lahko na borzo dostopate preko interneta, prek bančnega računa ali ustreznega posrednika. Toda , kako narediti varne naložbe na borzi , tako da vaša dejanja prinašajo pričakovane rezultate?

Najprej naj vam razložim, kaj je izmenjava

Pravzaprav je borza vsak kraj, kjer lahko kupite ali prodate določeno blago po vnaprej določenih cenah. Majhno srečanje na fizičnem mestu, ki ga lahko organizirajo investitorji, podjetja in celo ljubitelji. Beseda borza se popularno nanaša na Ljubljansko borzo, kjer lahko poleg delnic ali obveznic kupite zlato ali tuje valute. Je edina tovrstna borza pri nas, ki ima dolgo tradicijo že v prvi polovici 19. stoletja, ko se je nekoč imenovala trgovska borza. Ta borza je bila zaprta ob izbruhu druge svetovne vojne leta 1939 in ponovno odprta šele po politični transformaciji, 12. aprila 1991. Zato je Slovenska borza v sodobni obliki razmeroma mlada institucija.

Torej, poglejmo, kako deluje borza

Če želite vedeti , kako deluje borza,je vredno poudariti, da je to kraj, kjer lahko pošljete naročila za nakup ali prodajo. Ogromno področje, kjer običajno ni težav z likvidnostjo, če je le predlagana cena v mejah kotacij.

Vse oblike trgovanja se izvajajo avtomatizirano in elektronsko, kar pomeni, da trgovec nima fizične kopije svojih sredstev. Vse je zabeleženo v obliki podatkov na investicijskem računu, pri banki, borzno posredniški hiši ali posredniku.

Prav tako se morate spomniti, da provizijo za vsako transakcijo zaračuna posrednik. To je zelo pomemben vidik trgovanja, saj je pogosto končni uspeh ali neuspeh trgovca odvisen od višine zaračunane provizije.

In kakšna so tveganja, povezana z vlaganjem na borzo?

Največje tveganje, povezano z vlaganjem na borzo, je, da se lahko vrednost kupljenega premoženja občutno zniža, s čimer bo trgovec izgubil levji delež vloženega kapitala. To je naložbeno tveganje, ki je neločljivo povezano z vsemi operacijami na borzi. Da bi zmanjšali ta tveganja, se morate odločiti za transakcije z nizkim tveganjem in določiti omejitev, ki določa, kdaj je treba sredstvo, katerega vrednost pada, prodati naprej. Izguba vrednosti lahko doseže 7-15% v primerjavi z vrednostjo ob nakupu.

Naslednja vrsta tveganja je povezana s provizijo, ki jo zaračuna vsak posrednik. Ne pozabite, da brez pomoči tretje osebe ne boste dobili dostopa do borze. Visoke provizije bodo uničile dobiček vsakega trgovca, ki namerava izvajati pogoste transakcije, saj večina posrednikov zaračuna provizijo za vsako transakcijo.

Kar zadeva vlaganje v borzo , je zaskrbljen, trgovčeva malomarnost ter pomanjkanje osnovnega znanja in prakse predstavljata največje tveganje. Načrtovanje je treba začeti, še preden dobite dostop do borze – s primerjavo provizij različnih posrednikov. Nizke izgube ob začetku so prvi korak k velikemu dobičku na borzi.

Nepripravljenost in pomanjkanje ustreznega znanja o investiranju predstavljata tudi tveganje. Na finančne instrumente vplivajo določeni dejavniki – notranji, lokalni in geopolitični. Če želite narediti dobro naložbo, morate narediti obetavno transakcijo – ali, z drugimi besedami, imeti logično strategijo, podprto z vašimi izkušnjami in lastno analizo.

Previdnost pri vlaganju ali kako do varne naložbe na borzi?

Vlaganje je zapleten proces, zato se morate začeti z učenjem vlaganja. V naložbe se splača nameniti takšne zneske, da provizija ne požre dobička (pri tistih posrednikih, ki imajo fiksne provizije, npr. 5 EUR na transakcijo) ali povzroči velike izgube v proračunu vlagatelja.

Šele po začetni fazi učenja in pridobivanja izkušenj lahko resnično začnete vlagati na borzi. Učni proces naj poleg prakse obsega tudi teorijo. Poročila ali strokovna mnenja so izjemno koristna, ko delate prve korake kot borznik.

Ne pozabite tudi, da ne vlagate samo v eno sredstvo, ampak razpršite sredstva na več manjših. Optimalno število je pet, saj se takrat lahko z razpršitvijo tveganja dobro zavarujete pred tveganjem, hkrati pa je število hkratnih poslov tako majhno, da trgovec lahko spremlja vse spremembe. Na ta način lahko zmanjšate tveganje izgube.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *