Zlata naložba? Kako vlagati v zlato

Zlato je plemenita kovina z izjemnim slovesom. V svoji zgodovini je človeštvo doživelo več manjših ali večjih zlatih mrzlic, med katerimi so navadni ljudje, ki so jih vodili sanje o velikem bogastvu, zapuščali svoje domove, da bi iskali zlato.

Kaj je potem zlato?

Zlato je že od nekdaj izjemno pomembno za gospodarstvo, saj na njem že stoletja temelji vrednost denarja. V mnogih kulturah, tudi v evropski, je zlato služilo kot plačilno sredstvo, zato je bila vrednost kovanega kovanca odvisna od količine rude, ki jo vsebuje. Do sedemdesetih let prejšnjega stoletja je bilo zlato v ZDA še splošno priznana valuta, vse do danes pa je vrednost papirnatega denarja zavarovana z zalogami zlata v centralnih bankah.

Tako velik pomen za gospodarstvo je bil povezan z edinstvenimi značilnostmi zlata: Njegovo neponarejevalnostjo, redkostjo in trajnostjo. Zlato je tako fizično kot ekonomsko zelo stabilno in je zato dobra referenca za druga ekonomsko ranljivejša plačilna sredstva, kot sta papir in elektronska valuta.

Kako investirati v zlato?

Vlaganje v surovine običajno temelji na nakupu in prodaji. Enako je z zlatom, ki se prodaja v tako imenovanih kovancih in v palicah. Kovanci so bolj kompaktni, cenejši in jih je kasneje lažje prodati, vendar z višjo stopnjo dobička za prodajalca. Palice so večje, dražje in jih je težje unovčiti, vendar je marža običajno nižja kot pri kovancih. Dobra novica je, da je v Sloveniji naložbeno zlato oproščeno plačila DDV. Če se podjetnik ali investitor odloči za naložbo v zlato, običajno želi kupljene palice ali kovance obdržati pri sebi. Kajti zlato je zelo dobra varovalka v primeru krize ali vojne, saj tudi resne gospodarske turbulence povzročijo relativno majhen vpliv na to rudo.

In kam vlagati v zlato?

Zlato prodajajo Poljska kovnica (Mennica Polska), zasebna podjetja ali samostojni podjetniki, ki znajo vlagati v surovine,jaz pa zlato. Kovnica je dobro in varno mesto za nakup zlata v kovancih ali palicah. Pri izbiri takšne rešitve je vlagatelj prepričan, da kupuje plemenite kovine od preverjenega vira.

Zasebna podjetja za trgovanje z zlatom pa lahko zahtevajo nižjo stopnjo dobička kot kovnica in poleg tega ponujajo možnost skladiščenja zlata ali naložbenega svetovanja. Njihova pomanjkljivost je večje tveganje v primerjavi z nakupom zlata iz kovnice, vendar jih je mogoče zmanjšati s preverjanjem mnenj in odločitvijo o dokazanem trgovcu.

Zasebniki so najmanj varna možnost, pri kateri je največja verjetnost, da naletimo na goljufa. Po drugi strani pa množično ponarejanje zlata ni običajno, saj ga je običajno zelo enostavno odkriti, izkušeni vlagatelj pa lahko loči čisto zlato od priljubljenega ponaredka na osnovi titanove zlitine le s poslušanjem zvoka, ki ga vrže kovanec. miza. Medtem ko je bilo v preteklosti mogoče iz ponarejenega zlata narediti velik kriminalni posel, je to danes zaradi velike možnosti ujetja postalo popolnoma nerentabilno.

Ali je varno vlagati v zlato?

V bistvu,vlaganje v surovine je ena najbolj varnih oblik naložb. Vsa tveganja, povezana z zlatom, ne vključujejo toliko naložbenega tveganja, temveč predvsem možnost kraje (pri hrambi zlata doma) ali nakupa ponarejenih kovancev z dodatkom titana v veliko manjši vrednosti.

V Sloveniji pa se goljufom ne izplača množično ponarejati zlato – veliko lažje izvedljiva in težje odkrita je goljufija z oprostitvijo plačila DDV za naložbeno zlato (medtem ko je DDV na zlat nakit še vedno 23%). Množičnega ponarejanja zlatnikov pravzaprav ni.

Samega tveganja izgube velikega dela kapitala tako rekoč ni, saj je, kot že omenjeno, zlato po svoji naravi stabilno in zagotovo ne bo izgubilo pomembne vrednosti. V zadnjih petnajstih letih se je cena zlata redno povečevala in zdaj je unča zlata vredna več kot dvakrat toliko, kot je bila pred desetimi leti.

Zlato velja za zelo dobro in stabilno sredstvo. Nekaj, v kar je vredno vlagati. Zlata dobički v vrednosti v preteklih letih, je zelo mobilna in jo lahko shranite sami. To je velika zaščita v primeru nepričakovane krize. Na drugi strani pa zagotovo obstajajo naložbe, ki lahko zaradi svoje nestabilnosti prinesejo več dobička v bistveno krajšem času.

Zato lahko zlato varno kopičimo kot zalogo za upokojitev ali kapital za otroke. Po drugi strani pa tisti, ki želite v kratkem času veliko pridobiti, raje poiščite drugačno naložbo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *