Vlagatelji so srebro zadnja leta podcenjevali, še posebej po gospodarski krizi leta 2008, ko je začelo padati. Poznavalci pa pravijo, da se to lahko kmalu spremeni, predvsem zaradi napovedi naraščajoče potrošnje v industriji. Splošno mnenje je, da morajo vlagatelji, ki se odločijo za nakup te kovine, upoštevati njen industrijski potencial v prihodnjih letih.
Srebro kot naložba –– Značilnosti
Srebro je surovina in belo-siva kovina. V zgodovini so ga uporabljali kot valuto, čeprav ne smete pozabiti, da njegova vrednost nikoli ni dosegla zlata.
Danes je čisto naložbeno zlato vredno 80-krat več kot srebro. Takšno nesorazmerje izhaja iz pomena zlata kot investicijskega orodja – je veliko bolj priljubljen, velja za varno zatočišče in veliko bolj voljno kupiti s strani vlagateljev. Vlaganje v srebro velja za tvegano, zato od zadnje svetovne gospodarske krize srebro ni bilo posebej priljubljeno med podjetniki.
Prednosti vlaganja v srebro
Vendar ima srebro številne lastnosti, po katerih izstopa od drugih surovin. Za razliko od zlata se siva ruda pogosto uporablja v industriji.
Večina potrošniške elektronike vsebuje srebro. Mobilni telefon ima skoraj en gram srebra, računalnik – nekaj gramov in avto – ducat gramov. To pomeni, da se količina te kovine postopoma zmanjšuje, saj se srebro redko reciklira iz rabljene elektronike.
Čeprav se težnja po zapravljanju neobnovljivih virov zdi zaskrbljujoča, je to tudi prednost za tiste, ki nameravajo vlagati v srebro. Izčrpavanje virov lahko povzroči višje cene. Ne pozabite pa, da če bo srebro dražilo, bo to postalo postopoma, v nekaj letih.
Kam vlagati v srebro?
Srebro je najbolje kupiti v kovnicah. Trenutno večina ponuja širok izbor kovancev in srebrnih palic, ki imajo poleg rudne vrednosti pogosto tudi numizmatično vrednost. Zaradi majhnih serij nekaterih kovancev so njihove cene včasih višje od drugih. Vendar, ali se pri vlaganju v srebro splača slediti numizmatiki?
Na to ni jasnega odgovora, saj je najpogostejše kovance najlažje prodati. Po drugi strani pa je za kovance z visoko zbirateljsko vrednostjo treba najti primernega in pogosto zasebnega kupca.
Pawnshop ni kraj , kjer bi morali vlagati v zlato in srebro. Pogosto prodajajo ponovno stopljene kovance z negotovo količino kovine v zlitini. Če želi vlagatelj kupovati pri zasebnem posredniku, ne pri državni kovnici, je veliko boljša rešitev uporaba storitev podjetij, ki se ukvarjajo z naložbenim zlatom in naložbenim srebrom.
Na kaj moramo biti pozorni pri vlaganju v srebro?
Pri nakupu srebra bodite pozorni na to, ali novo pridobljeno sredstvo prihaja iz zaupanja vrednega kraja. Upoštevajte to, saj so lahko kovanci in palice ponarejeni. Zato ni priporočljivo iskati priložnosti na spletnih dražbah ali v lokalnih zastavljalnicah.
Srebro je tudi kovina s precejšnjimi nihanji cen, zato ga morate kupiti ob pravem trenutku, vendar ne pozabite, da se rude ne odzivajo tako na spremembe kot valute. Cena srebrnika bo ostala enaka, tudi če se bo vrednost samega zlata v zadnjih dneh znižala za nekaj odstotkov. V srebro torej vlagajte, ko se bo padajoči trend nadaljeval nekaj časa. Srebro lahko kupite tudi po tečaju, ki velja na določen dan. Veliko kovnic prodaja kovine po tečaju za kilogram, kar pomeni, da pri nakupu ni vštet strošek samega žigosanja kovanca oziroma je nižji. Vendar je to med vlagatelji nepriljubljena rešitev.
Poznavalci priznavajo, da srebro zadnje desetletje ni bilo dober naložbeni material, a se bo to v prihodnjih letih morda spremenilo. Nadaljnja industrijska potrošnja in gospodarska stabilizacija bosta ključni. Srebro je sredstvo, ki ne mara velikih kriz, ampak mirno raste v času miru in blaginje. Če želite vlagati vanje, morate biti optimistični za prihodnja leta.
Leave a Reply