Kam vlagati v zlato?

Vlaganje v zlato je ena prvih naložbenih metod, ki jih pozna človeška zgodovina. Tisočletja je bilo zlato valuta, ki se je neposredno menjala za blago. In čeprav se ta kovina že dolgo ne uporablja več kot denar, se naložba v zlato še vedno izplača.

Zlato kot naložba – Značilnosti

Naložbe v zlato spadajo v širšo kategorijo naložb v surovine. Surovina je vsak material, namenjen nadaljnji predelavi v industriji, zaradi česar je dragocen za gospodarstvo. Zlato je tako kot mnoge druge surovine neobnovljivo. Vendar pa za razliko od drugih materialov njegova industrijska uporaba ni tako pogosta. Večina zalog zlata na Zemlji služi kot zavarovanje za centralne banke in vlade ali kot naložbeno sredstvo. To je posledica zgoraj omenjene zgodovinske korelacije zlata in valute. V nasprotju s srebrom se zlato v težkem inženirstvu ne uporablja veliko, zato stalen delež te surovine kroži že stotine let, da bi zagotovil bogastvo zaporednih generacij vlagateljev.

Prednosti vlaganja v zlato

Velika prednost vlaganja v zlato je možnost, da svoje prihranke vložite v razmeroma lahko fizično sredstvo, ki ga je enostavno shraniti. To pomeni, da postane podjetnik z vlaganjem v zlato tako rekoč neodvisen od bank (ker njegovo premoženje ni na računu), drugih finančnih posrednikov ali celo globalnih gospodarstev. Za razliko od mnogih drugih sredstev cena zlata v primeru gospodarske krize ne pade. Tudi vrednost zlata že trideset let vztrajno raste, zaradi česar je odlično za dolgoročne naložbe.

Strokovnjaki napovedujejo, da bodo cene zlata še naprej počasi, a zaporedno rasle, ne glede na morebitne politične ali gospodarske pretrese. Leta 2050 naj bi cena funta zlata presegla trenutni zgodovinski rekord, pod pogojem, da se bo ta stalna rast nadaljevala v prihodnjih desetletjih. Zaenkrat nič ne kaže drugače –– položaja zlata nista oslabili niti gospodarska kriza leta 2008 niti politična kriza leta 2014..

Kam vlagati v zlato?

Kam vlagati v surovine? Najpogosteje ga kupite v kovnici, ki prodaja naložbeno zlato v obliki palic ali kovancev. Naložba v palice je bolj donosna, ker zmanjša maržo za posrednika, sama palica pa je manj likvidno sredstvo kot kovanec.

Večina vlagateljev se odloči za nakup zlatih kovancev. Obstajata dve težnji vlaganja v plemenite kovance. Po prvem naj bi kupovali najpogostejše kovance, ki jih bo v prihodnosti najlažje prodati. Drugi pa trdi, da je bolje kupiti redke kovance zaradi njihove numizmatične vrednosti. Te pa je lahko težavno prodati.

Poleg kovnic je kovance in palice mogoče kupiti pri zasebnih posrednikih, ki pogosto ponujajo veliko večjo izbiro kot velike slovenske kovnice. Marža pa se običajno izkaže za ustrezno višjo.

Na kaj morate biti pozorni pri vlaganju v zlato?

Pri vlaganju v zlato morate biti zelo previdni. Ponarejanja zlata je vse manj, a še vedno obstajajo. Če kupite to rudo iz nezanesljivega vira, lahko naletite na ponarejene izdelke, ki vsebujejo npr. titanove zlitine.

Ponarejeno zlato lahko najdete v zastavljalnici ali na spletnih dražbah, tako da pred vsakim nakupom preverite, ali je kraj , kjer želite vlagati v zlato, vreden zaupanja.

Odgovor na to vprašanje je Kovnica Slovenije in drugi certificirani posredniki. Razmislite tudi o tem, kje želite shraniti svoje zlato. Bančne omarice so varne, a vključujejo plačilo provizij, zaradi česar je lahko naložba včasih povsem nesmiselna. Po drugi strani pa, ko zlato hranite doma, poskrbite, da bo ustrezno zavarovano. Dobro je, da kovance zakopljete na vrtu, na določenem mestu, ki ga poznate samo vi. Tako so bile dragocenosti skrite na stotine let in do zdaj je bila ta preprosta metoda presenetljivo učinkovita.

Zlato je dobra naložba za več let. Povprečen vlagatelj ga hrani desetletje, tudi dve, preden ga odproda, a tako dolgo čakanje se lahko precej obrestuje. Naložbe v zlato so zaradi njegove stabilne narave priporočljive za tiste, ki varčujejo za svojo pokojnino, dediščino otrok ali kateri koli cilj, ki ga nameravajo doseči šele čez ducat ali celo več deset let. Strokovnjaki dolgoročno ne napovedujejo padca cen zlata – ravno nasprotno, do leta 2050 naj bi se njegova vrednost povečala celo za štirikrat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *